Najważniejszy płyn w traktorze – ABC regularnej wymiany oleju

Olej to bez wątpienia najważniejszy płyn eksploatacyjny w każdym traktorze. Odpowiada on za prawidłową pracę silnika oraz całego układu napędowego. Każdy właściciel pojazdów rolniczych musi więc pamiętać o regularnej wymianie tego czynnika. Tylko wtedy olej silnikowy będzie właściwie pełnił swoją funkcję. Dowiedz się, jak często należy się tego podejmować oraz jak to zrobić w poprawny sposób.

Dlaczego regularna wymiana oleju silnikowego jest tak ważna?

Elementy składowe silnika podczas jego intensywnej pracy oddziałują na siebie nawzajem. Jeśli między nimi jest zbyt duże tarcie, dochodzi do ich przedwczesnego zużycia, a to może powodować poważne awarie całej jednostki napędowej. Zastosowanie oleju silnikowego ogranicza niszczące działanie elementów na siebie nawzajem. Substancja ta przedostaje się między poszczególne części i chroni je przed zużyciem.

Oprócz zabezpieczania silnika przed nadmiernym tarciem olej pełni także inne istotne funkcje. Najważniejsze z nich to:

  • ochrona przed wnikaniem zabrudzeń do wnętrza jednostki napędowej,
  • obniżenie temperatury silnika i całego układu,
  • uszczelnianie elementów, które na siebie oddziałują,
  • ochrona przed korozją.

Rola tego płynu eksploatacyjnego jest więc nieoceniona. Dzięki niemu silnik w traktorach oraz innych pojazdach może pracować płynnie i bez zakłóceń.

Kiedy należy wymienić olej silnikowy w traktorze?

To, jak często trzeba wymieniać olej, zależy przede wszystkim od marki i modelu traktora. Każdy producent maszyn jasno określa, kiedy należy to zrobić. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi ciągnika. Jest tam określone, po ilu przepracowanych godzinach lub po upływie jakiego czasu trzeba wymienić olej. W przypadku traktorów marki Ursus powinno się to robić po 350 mtg. Jeszcze częściej, bo co 200-250 mtg, trzeba go wymieniać w pojazdach Zetor. Ciągniki marki New Holland, John Deere czy Claas mogą pracować przez 500 mtg bez konieczności wlewania świeżego płynu.

Z czym wiąże się niewymienienie oleju na czas?

Stary i zużyty olej, który pozostaje w komorze silnika po upływie wskazanego przez producenta czasu, przede wszystkim traci swoje właściwości. Czynnik ten wielokrotnie się nagrzewa i miesza z niewielką ilością paliwa, a tym samym przestaje chronić elementy układu przed nadmiernym tarciem. Może to spowodować ich uszkodzenie, a tym samym wywołać poważną awarię jednostki napędowej. Naprawa, a tym bardziej wymiana całego silnika, wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby tego uniknąć.

Zużyty olej silnikowy przestaje także chronić jednostkę przed zanieczyszczeniami oraz korozją. Wiąże się to z osadzaniem smoły oraz sadzy w jej wnętrzu. Mogą one negatywnie wpływać na prawidłową pracę pierścieni silnika, a także powodować zatory w kanałach olejowych. To również wiąże się z problemami, których rozwiązanie może być bardzo kosztowne. Należy pamiętać, że każda awaria silnika unieruchamia cały traktor. Nie może on wtedy wykonywać swojej pracy, a więc dochodzi do przestoju w gospodarstwie.

Oprócz regularnej wymiany oleju kluczowe znaczenie ma także jakość stosowanego płynu. Najważniejszym parametrem jest jego lepkość. Musi być ona dopasowana do aktualnych warunków pogodowych. Dobrej jakości oleje, które można znaleźć w naszej ofercie, zapewniają niezakłóconą pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Gwarantują doskonałe smarowanie poszczególnych elementów silnika, zwiększając jego wydajność i przedłużając żywotność. Dzięki stosowaniu wysokiej klasy oleju oraz jego wymianie na czas traktor posłuży bez zarzutu przez wiele sezonów.