Wielofunkcyjne oleje: UTTO i STOU

Wielofunkcyjne oleje cieszą się coraz większą popularnością. Ich stosowanie jest przede wszystkim bardzo wygodne. Na szczególną uwagę zasługują płyny eksploatacyjne UTTO oraz STOU. Sprawdzają się one doskonale zwłaszcza w przypadku maszyn rolniczych oraz sprzętu budowlanego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat oraz przekonać się, dlaczego ich stosowanie jest świetnym rozwiązaniem.

Czym są oleje UTTO i STOU?

Oleje z kategorii UTTO to ciecze hydrauliczno-przekładniowe. Odpowiadają one za prawidłowe smarowanie przekładni, a także poprawną pracę układów hydraulicznych. Wpływają także na działanie mechanizmów różnicowych oraz zwolnic. Bardzo często stosuje się je w ciągnikach rolniczych.

Z kolei oleje STOU to płyny hydrauliczno-przekładniowo-silnikowe. Jak sama nazwa wskazuje, regulują one także pracę silnika. Tego rodzaju produkty cechują się przede wszystkim uniwersalnym zastosowaniem. Dzięki nim nie trzeba używać kilku rodzajów płynów, co znacząco ułatwia obsługę maszyn rolniczych czy budowlanych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o olejach UTTO i STOU?

Zarówno oleje UTTO, jak i STOU umożliwiają pracę z tzw. mokrymi sprzęgłami oraz hamulcami. Gwarantują tym układom prawidłowe działanie. Doskonale odprowadzają również ciepło. Stosowanie płynów eksploatacyjnych z obu wspomnianych kategorii sprawia, że elementy pojazdu pracują cicho, a ich żywotność jest znacznie wydłużona.

Zaletą olejów UTTO oraz STOU jest także ich mniejsza tendencja do pienienia się. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku maszyn, w których stosuje się je jako oleje hydrauliczne.

Tego typu czynniki mają skomplikowaną recepturę. Jest to związane z wieloma funkcjami, jakie pełnią. Dodatki, których używa się podczas produkcji tych płynów, muszą ze sobą ściśle współpracować. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników. Każdy olej UTTO i STOU, zanim zostanie dopuszczony do ogólnej sprzedaży, musi przejść wiele badań oraz testów. Dopiero gdy wszystkie zakończą się wydaniem pozytywnej opinii, może on trafić na sklepowe półki.

Zalety olejów wielofunkcyjnych

Aby olej wielofunkcyjny spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany do konkretnej maszyny rolniczej czy budowlanej. Wysokiej jakości płyn eksploatacyjny wyróżnia się następującymi cechami:

  • zabezpiecza elementy układu napędowego ze wspólnym układem smarowania,
  • podnosi wydajność codziennej pracy układów hydraulicznych, skrzyń biegów itd.,
  • przedłuża żywotność podzespołów maszyn,
  • chroni przed powstawaniem osadów w silniku.

Przed zakupem oleju wielofunkcyjnego trzeba dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości i o szerokim zakresie temperatury pracy. Dzięki temu zapewnią one wydajne działanie i odpowiednią ochronę nawet przy niesprzyjających warunkach. Podczas wyboru oleju UTTO lub STOU należy kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Pozwoli to idealnie dopasować rodzaj płynu eksploatacyjnego do konkretnych potrzeb oraz specyfikacji maszyny.

Poszukując wysokiej jakości oleju hydrauliczno-przekładniowo-silnikowego, warto zwrócić szczególną uwagę na Petronas Arbor STOU. Doskonale sprawdzi się on zarówno do pojazdów rolniczych, jak i budowlanych. Jego klasa lepkości pozwala na stosowanie go przy wysokich i niskich temperaturach.

Uniwersalne oleje wielofunkcyjne to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia przede wszystkim wygodę. Ogranicza konieczność zakupu wielu różnych produktów. Wybierając wysokiej jakości olej o doskonałych parametrach, masz pewność, że będzie on świetnie chronił Twoje pojazdy.