Działanie układu chłodzenia w koparkach. Jak o niego dbać?
Odpowiednia temperatura jest kluczowa dla prawidłowej pracy silnika. Dotyczy to również maszyn budowlanych, w tym koparek. Ze względu na ich rozmiary zapewnienie właściwej temperatury to nie lada wyzwania. Za ten proces odpowiada układ chłodzenia. Dowiedz się, jak funkcjonuje oraz w jaki sposób właściwie o niego dbać.
W jaki sposób działa układ chłodzenia w koparkach?
Silnik koparki najefektywniej pracuje w temperaturze wynoszącej 90-100oC. To właśnie takie warunki termiczne gwarantują najlepsze smarowanie, a także optymalne zużycie paliwa.
Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do powstania poważnych uszkodzeń w jednostce napędowej, a te z kolei mogą przyczynić się do kosztownych awarii i przestojów. Właśnie dlatego tak ważny jest poprawnie działający system chłodzenia w koparkach.
Czynnikiem chłodzącym, który krąży po całym układzie, jest płyn chłodniczy. Pełni on bardzo ważną funkcję, gdyż odpowiada za prawidłowe odbieranie ciepła z poszczególnych elementów instalacji.
Układ chłodniczy składa się z następujących podzespołów:
- chłodnicy – jest odpowiedzialna za odprowadzanie ciepła z płynu, który dociera do silnika i pełni funkcję wymiennika temperatury,
- nagrzewnicy – odbiera ciepło z płynu przy wykorzystaniu wentylatora, który kieruje je do wnętrza kabiny,
- zbiornika wyrównawczego – jest odpowiedzialny za wyrównywanie poziomu płynu w całym układzie chłodzenia,
- termostatu – reguluje przepływ chłodziwa, aby silnik miał odpowiednią temperaturę pracy.
Układ chłodzenia dzieli się na mały i duży obieg. Pierwszy z nich to płyn krążący między silnikiem a nagrzewnicą w kabinie kierowcy. Z kolei duży obieg obejmuje także chłodnicę oraz termostat.
Innym niezwykle ważnym elementem układu chłodzenia jest pompa wody. Jej główną funkcją jest kierowanie płynu z silnika do chłodnicy. Tam następuje obniżenie temperatury substancji chłodzącej dzięki zastosowaniu wentylatora. Schłodzony płyn trafia następnie ponownie do silnika. Pompa wprawiana jest w ruch za pomocą koła zębatego połączonego z silnikiem poprzez rozrząd lub pasek klinowy.
Jak dobrać płyn chłodniczy?
Za utrzymanie optymalnej temperatury silnika odpowiada płyn chłodniczy. Jego odpowiedni dobór jest niezwykle istotny dla poprawnej pracy układu chłodzenia. Taki produkt możesz kupić w formie koncentratu, który należy przed użyciem rozmieszać z wodą zdemineralizowaną lub destylowaną w proporcjach 50:50, lub jako środek gotowy do użycia.
Dobrej jakości płyn chłodniczy, na przykład PETRONAS Arbor Protective Fluid, zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła oraz zabezpiecza przed zamarzaniem nawet w bardzo niskich temperaturach.
Dobrze dobrany produkt o odpowiednich parametrach zapewnia również ochronę przed osadzaniem się kamienia na poszczególnych elementach silnika oraz całego układu. W ten sposób zapewnia optymalne osiągi jednostki napędowej.
Najczęstsze usterki układu chłodzenia w koparkach
Mimo właściwej troski o układ chłodzenia może dojść do uszkodzenia jego elementów. Dość często powtarzającą się awarią jest nieprawidłowa praca termostatu. Jest to element, który naprzemiennie otwiera i zamyka obieg wody, aby zapewnić optymalną temperaturę pracy silnika.
Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia i pozostanie on w pozycji otwartej, płyn będzie przedostawał się nieustannie do chłodnicy. Przez to jednostka napędowa będzie miała zbyt niską temperaturę. Może to spowodować większe zużycie paliwa.
Z kolei, gdy dojdzie do stałego zamknięcia termostatu, silnik może ulec przegrzaniu. Taka sytuacja może mieć wiele poważnych konsekwencji i spowodować np. całkowite zatarcie jednostki napędowej.
Układ chłodzenia pełni bardzo ważną funkcję w maszynach budowlanych, w tym również w koparkach. Jego właściwa praca ma kluczowe znaczenie dla żywotności i efektywności pracy urządzeń. Warto zadbać przede wszystkim o stosowanie odpowiednio dobranego płynu chłodniczego, by zminimalizować ryzyko usterek.