Gorące żniwa — jak wybrać dobry płyn chłodniczy do swoich maszyn?

Żniwa to najintensywniejszy okres w gospodarstwie, co oznacza duże obciążenie dla maszyn rolniczych. Często pokrywa się on również z trudnymi warunkami atmosferycznymi, a w szczególności z wysokimi temperaturami. Oznacza to konieczność skutecznego chłodzenia silników. Dowiedz się, jak wybrać właściwy płyn chłodniczy do maszyn na gorący, dosłownie i w przenośni, okres żniw.

Płyn chłodniczy – lekarstwo na przegrzewanie się silnika

Ciągniki czy kombajny używane przez polskich rolników zwykle są przystosowane do wykorzystania w umiarkowanym klimacie. W związku z tym podczas upałów ich silniki są podatne na przegrzanie. Jest to zdecydowanie niepożądana sytuacja, powodująca niepotrzebne przerwy i opóźnienia w pracy. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na układ chłodzenia każdej z maszyn rolniczych. Sprawny pomoże utrzymać optymalną temperaturę silnika. Niezbędny do zachowania jego skuteczności jest odpowiedni płyn chłodniczy – warto wybierać wysokiej jakości produkty, niezależnie od klasy i generacji ciągnika. To jedyne skuteczne lekarstwo na przegrzewanie się układu napędowego i związane z tym problemy.

Jak wybrać płyn chłodniczy do ciągnika?

W starszych generacjach ciągników do chłodzenia najczęściej wykorzystywano zwykłą wodę. Jednak jest to niewystarczająca ochrona przy wysokich temperaturach otoczenia i intensywnej pracy. Dlatego konieczny jest wysokiej jakości płyn do chłodnicy. Należy wybierać płyny o przeznaczeniu rolniczym dostępne w formie gotowej do zastosowania lub też skoncentrowanej (do rozrobienia pół na pół z wodą demineralizowaną – najlepiej). Ich składy bazują na glikolu propylenowym w różnych odmianach. Wśród dodatków często znajdują się różne uszlachetniacze, w tym inhibitory korozji i składniki spowalniające proces powstawania kamienia kotłowego.

Płyny do chłodnic można podzielić według składu na następujące typy:

  • IAT (Inorganic Additive Technology) bez dodatków organicznych – są to płyny raczej tanie i niezbyt trwałe, starszego typu, dobrze współpracują ze starszymi ciągnikami (blok silnika i głowica: żeliwo+żeliwo lub żeliwo+aluminium, chłodnica z miedzi lub mosiądzu);
  • OAT (Organic Acid Technology) – wykorzystują roztwory kwasów organicznych, które dbają o zabezpieczenie powierzchni metalowych i niemetalowych, można je stosować w chłodnicach aluminiowych, zapewniają długą eksploatację, ale są droższe; mogą jednak rozpuszczać niektóre tworzywa sztuczne i ołowiane luty;
  • POAT – płyny podobne do powyższych, które dzięki modyfikacjom w składzie stwarzają mniejsze ryzyko uszkodzenia tworzyw sztucznych; produkty z tej kategorii zazwyczaj są nazywane ekologicznymi, często mają przedłużoną trwałość;
  • HOAT lub SiOAT – stosują technologię hybrydową (połączenie krzemianów z płynami OAT), są uniwersalne, dobrze współpracują z różnymi materiałami;
  • NMOAT – to specjalne płyny stworzone pod kątem maszyn roboczych, wykorzystujące dodatek związków molibdenu do typowego płynu OAT; dzięki temu są to produkty o przedłużonym okresie eksploatacji i kompatybilne z większością materiałów; jednocześnie są tańsze od płynów POAT.

Warto dokładnie sprawdzać specyfikacje i karty technologiczne płynów chłodniczych. Ważne, aby dobierać ich skład do materiału, z którego wykonana jest chłodnica. Nie można też zapominać o odporności na niskie temperatury – dzięki temu płyn nie zamarznie zimą. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z porady fachowca przy doborze produktu.

Pamiętaj o wymianie płynu chłodniczego!

Oprócz wyboru właściwego płynu należy zwrócić uwagę również na jego prawidłową eksploatację. Płyny chłodnicze starszego typu oraz nieoznaczone jako te o „przedłużonej trwałości” należy wymieniać raz na 2-3 lata. Wśród produktów wykonanych zgodnie z najnowszymi technologiami można znaleźć płyny o trwałości obejmujące 5, 7 lub nawet 9 lat. Zawsze warto jednak kontrolować ich stan, podobnie jak stan samej chłodnicy, która powinna być regularnie oczyszczana (np. za pomocą sprężonego powietrza), a szczególnie przed okresem żniw.