Maszyny budowlane gotowe na każdy sezon: jak wybrać olej?

Maszyny budowlane wyposażone w silniki spalinowe muszą przechodzić regularne przeglądy i być poddawane serwisowaniu, aby mogły pracować bez zarzutu. Bardzo ważna jest także systematyczna wymiana oleju i innych płynów niezbędnych do właściwego funkcjonowania urządzeń. Prawidłowa eksploatacja pozwoli Ci uniknąć poważnych awarii. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni olej do sprzętu budowlanego, aby służył przez długi czas.

Jakie oleje stosuje się do maszyn budowlanych?

Maszyny używane na placach budowy oraz pracujące w trudnych warunkach wymagają stosowania odpowiednio dobranych olejów, które ochronią je przed uszkodzeniami. Kluczowe znaczenie mają parametry wybranego produktu, a przede wszystkim zakres temperatur, w jakich może pracować. Jest to bardzo ważne, ponieważ sprzęt budowlany bardzo często pracuje nie tylko latem, ale także zimą. Wysokiej jakości oleje zapewnią bezawaryjną pracę nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

W maszynach budowlanych niezbędne jest stosowanie trzech rodzajów olejów:

  • silnikowego,
  • przekładniowego,

Każdy z nich pełni inną funkcję, której warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Olej silnikowy do koparki – jaki wybrać?

Olej musi zapewniać optymalny poziom lepkości, aby minimalizować tarcie poszczególnych części silnika. To zapobiega niespodziewanym awariom. Powinien również obniżać poziom kwasowości wywołującej korozję. W ten sposób zabezpiecza silnik oraz wydłuża jego żywotność.

Olej silnikowy chroni także poszczególne elementy przed osadzaniem się na nich zanieczyszczeń. Ich nadmierne nagromadzenie może obniżyć wydajność maszyn budowlanych lub nawet spowodować przestoje. Pamiętaj o regularnej wymianie oleju w koparkach i innym sprzęcie, także przed zimą. Wybierz produkt, który jest przeznaczony do pracy w niskich temperaturach, dzięki czemu Twoje maszyny będą gotowe do pracy przez cały rok.

[h2] O czym pamiętać, wybierając olej hydrauliczny?

Olej hydrauliczny smaruje poszczególne elementy układu, zapewniając im płynną pracę. Jest on niezbędny w przypadku koparek, dźwigów, spycharek i innego sprzętu budowlanego. Zabezpiecza także części układu hydraulicznego przed korozją oraz nadmiernym zużyciem.

Wybierając olej hydrauliczny, musisz zwrócić uwagę na jego lepkość. Powinna być ona właściwie dopasowana do pory roku. Na zimę należy wybrać produkt o niższej lepkości, który poradzi sobie w niskich temperaturach. W sezonie letnim możesz postawić na olej bardziej gęsty, który zagwarantuje właściwe smarowanie każdego elementu.

Olej przekładniowy – jaką pełni funkcję?

Za prawidłową pracę i ochronę skrzyni biegów odpowiada olej przekładniowy. Jest on niezastąpiony również w przypadku maszyn budowlanych. Nie tylko zapewnia właściwe smarowanie poszczególnych elementów i płynną zmianę biegów, ale także zabezpiecza przed zabrudzeniami i zwiększa trwałość podzespołów.

Podobnie jak w przypadku oleju silnikowego oraz hydraulicznego, również olej przekładniowy musi być odpowiednio dopasowany do temperatury i warunków, w jakich będzie pracował. Wybierając go, zwróć szczególną uwagę na parametry, takie jak lepkość czy odporność na duże obciążenia. Sprawdź również, czy wybrany produkt możesz zastosować do konkretnego modelu maszyny.

Oleje pełnią bardzo istotną funkcję w prawidłowym działaniu sprzętu budowlanego. Ze względu na to, że są to maszyny mocno eksploatowane i pracujące w różnych, bardzo często ekstremalnych warunkach, stosowane płyny muszą być najwyższej jakości.

Sprawdź oleje dostępne w naszej ofercie i postaw na niezawodne produkty, które zapewnią płynną pracę podzespołów i przedłużą ich żywotność.