Jak dbać o chłodnicę w ciągniku?

Układ chłodzenia w ciągniku jest jednym z najważniejszych, a jego sercem jest chłodnica. Mówiąc wprost, chłodnica to urządzenie, w którym dochodzi do wymiany ciepła. Jej praca przekłada się na bezpieczeństwo działania silnika i zapobiega przegrzewaniu się pojazdu. Dlatego należy o nią odpowiednio dbać. Czyli jak? Podpowiadamy.

Utrzymywanie chłodnicy w czystości to podstawa

Ciągniki pracują w wymagającym środowisku i z bardzo dużą intensywnością. Dlatego również układ chłodniczy pojazdu jest narażony na zabrudzenie. Na radiatorze chłodnicy mogą osiadać m.in. pył, kurz czy resztki trawy. Jeśli takich nieczystości zgromadzi się zbyt wiele, może dojść do zapchania chłodnicy. W konsekwencji może to oznaczać groźne przegrzanie się ciągnika, które sprawi, że kontynuowanie pracy będzie niemożliwe.

Jak rozwiązać ten problem? Zasada jest bardzo prosta – należy regularnie czyścić chłodnicę. Można to zrobić przy pomocy sprężonego powietrza, które „zdmuchnie” osadzone zanieczyszczenia. O częste czyszczenie warto zadbać zwłaszcza w okresie żniw.

Dobór odpowiedniego płynu chłodniczego

W układach chłodniczych ciągników należy stosować wysokiej jakości płyny, zamiast zwykłej wody z kranu. Dlaczego? Powodów jest kilka. Dobrej klasy płyn:

  • gwarantuje bardzo wydajne chłodzenie,
  • jest odporny na zamarzanie, nawet w ekstremalnie niskich temperaturach,
  • przeciwdziała tworzeniu się kamienia wapniowego w układzie chłodniczym, a co za tym idzie – nie dopuszcza do przedwczesnego zużycia się instalacji,
  • nie prowadzi do powstawania korozji,
  • jest kompatybilny ze wszystkimi metalowymi oraz niemetalowymi elementami układu.

 

Nowoczesne płyny chłodnicze oferowane przez PETRONAS Arbor są dostępne zarówno w wersji skoncentrowanej, jak i rozcieńczonej, czyli już gotowej do zastosowania. Należy pamiętać, że koncentrat rozcieńcza się w wodzie demineralizowanej.

Płyn chłodniczy podlega również wymianie – najczęściej jest to konieczne co 2-3 lata.

Regularne serwisowanie chłodnicy

Przegląd techniczny trzeba przeprowadzić zwłaszcza przed rozpoczęciem żniw. W jego trakcie zaleca się dokładne sprawdzenie wszystkich przewodów chłodnicy i wymianę tych, które uległy zmurszeniu. Należy również pamiętać o okresowej wymianie termostatu w układzie chłodniczym.

Jak zatem widać, dbanie o chłodnicę w ciągniku nie jest wymagającym zadaniem, ale jego zlekceważenie może nieść za sobą poważne konsekwencje – nawet kosztowne uszkodzenie silnika, które dodatkowo naraża na przestój w pracy. Dlatego wybierz właściwy płyn chłodniczy i zatroszcz się o regularne przeglądy układu chłodniczego. Dzięki temu sprzęt nie zawiedzie Cię nawet w najintensywniejszym okresie zbiorów.