Jak dbać o ciągnik rolniczy? 7 nawyków, które zwiększą żywotność sprzętu

Sprawny ciągnik rolniczy to podstawa efektywnej pracy w gospodarstwie. Pamiętaj, że taka maszyna pracuje w bardzo wymagających warunkach, narażona na kurz czy błoto, a jednocześnie jest intensywnie eksploatowana. Dlatego trzeba o nią uważnie zadbać. Poznaj kilka zasad, które warto wdrożyć w codziennym użytkowaniu ciągnika rolniczego.

 

 1. Stosuj się do instrukcji obsługi ciągnika rolniczego

Instrukcja ciągnika rolniczego powinna być prawdziwą „biblią”. Zawiera wiele cennych wskazówek i rekomendacji dotyczących eksploatacji maszyny. Stosowanie się do nich pozwoli zapobiec wielu poważniejszym awariom i kosztownym przestojom. Nie wyrzucaj więc jej do kosza, a w zamian potraktuj poważnie zalecenia producenta sprzętu.

 

 1. Sprawdź stan ciągnika rolniczego, zanim rozpoczniesz pracę

Standardowy zestaw czynności, które powinien wykonać operator ciągnika, zanim wyruszy w pole, obejmuje sprawdzenie:

 • stanu paliwa,
 • poziomu oleju silnikowego,
 • kondycji pasków klinowych,
 • naładowania akumulatora,
 • chłodnicy – warto ją przeczyścić sprężonym powietrzem, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do zapchania.
 1. Reaguj na niepokojące sygnały, jak tylko je zauważysz

Masz wrażenie, że biegi „nie wchodzą” tak lekko, jak wcześniej? Słyszysz niepokojące dźwięki wydobywające się z silnika? Masz wrażenie, że układ hydrauliczny działa gorzej niż zazwyczaj? Nie czekaj na pogorszenie się problemu. Na tym etapie bardzo często będzie go można rozwiązać od ręki – np. przez wymianę zużytego oleju. Ale gdy dojdzie np. do zatarcia silnika, przegrzania się pojazdu czy uszkodzenia skrzyni biegów – pociągnie to za sobą podwójne koszty. Jedne wynikające z konieczności dokonania naprawy, drugie – ze strat, jakie poniesiesz podczas przestoju.

 

 1. Nie podpinaj pod ciągnik zbyt ciężkich maszyn

Informację o tym, jak ciężki sprzęt może pociągnąć Twój traktor, znajdziesz w instrukcji obsługi. Nie lekceważ tej informacji! Gdy narazisz ciągnik na zbyt duże obciążenie, ryzykujesz nie tylko duże zużycie paliwa, ale i awarię silnika. Pamiętaj: prawidłowa eksploatacja traktora wymaga, aby miał zawsze ok. 30% zapasu mocy.

 

 1. Unikaj jazdy ze zbyt dużą prędkością

Zbyt szybka jazda ciągnikiem może grozić uszkodzeniem silnika, a także skrzyni biegów w pojeździe. Nie należy przekraczać maksymalnej prędkości, która jest zalecana przez producenta. To szczególnie istotne, gdy przemieszczasz się po trudnym terenie, z dużym obciążeniem.

 

 1. Stosuj dobre oleje do ciągników

Ciągniki rolnicze pracują często w ekstremalnych warunkach. Duże obciążenie, kurz, intensywna eksploatacja – to wszystko sprawia, że pojazdy są narażone na zatarcie i uszkodzenie podzespołów – np. skrzyni biegów czy silnika. Zapobiegają temu właściwie dobrane oleje. Chodzi zarówno o olej silnikowy, jak i przekładniowy czy hydrauliczny. Warto wybrać produkty, które:

 • pozwalają ograniczyć zanieczyszczenie tłoka,
 • długo zachowują optymalną lepkość, chroniąc podzespoły przed zużyciem,
 • zapewniają dobrą kontrolę nad osadami,
 • są mało podatne na działanie sadzy.

Preparaty o odpowiednich parametrach znajdziesz w ofercie PETRONAS Arbor – to oleje przeznaczone specjalnie do ciągników rolniczych i maszyn budowlanych, dostosowane do intensywnej eksploatacji.

 

 1. Kontroluj poziom płynu chłodniczego i stan przewodów chłodnicy

Prawidłowa praca układu napędowego zależy również od sprawnego systemu chłodzenia. Problemy w tym aspekcie mogą doprowadzić do szybkiego przegrzania silnika – a to gwarancja dłuższego przestoju w pracach i kosztownego remontu. Rozwiązanie jest proste. Po pierwsze – nowoczesny płyn do chłodnic, który zapobiega tworzeniu się kamienia i nie sprzyja korozji. Po drugie – regularna kontrola przewodów i wymiana tych, które są zmurszałe lub nieszczelne.

 

Pamiętaj o tych kilku podstawowych zasadach eksploatacji ciągnika rolniczego, a posłuży Ci niezawodnie nawet w najbardziej intensywnym sezonie!