Jak dbać o ciągnik rolniczy? 7 nawyków, które zwiększą żywotność sprzętu
Sprawny ciągnik rolniczy to podstawa efektywnej pracy w gospodarstwie. Pamiętaj, że taka maszyna pracuje w bardzo wymagających warunkach, narażona na kurz czy błoto, a jednocześnie jest intensywnie eksploatowana. Dlatego trzeba o nią uważnie zadbać. Poznaj kilka zasad, które warto wdrożyć w codziennym użytkowaniu ciągnika rolniczego.
-
Stosuj się do instrukcji obsługi ciągnika rolniczego
Instrukcja ciągnika rolniczego powinna być prawdziwą „biblią”. Zawiera wiele cennych wskazówek i rekomendacji dotyczących eksploatacji maszyny. Stosowanie się do nich pozwoli zapobiec wielu poważniejszym awariom i kosztownym przestojom. Nie wyrzucaj więc jej do kosza, a w zamian potraktuj poważnie zalecenia producenta sprzętu.
-
Sprawdź stan ciągnika rolniczego, zanim rozpoczniesz pracę
Standardowy zestaw czynności, które powinien wykonać operator ciągnika, zanim wyruszy w pole, obejmuje sprawdzenie:
- stanu paliwa,
- poziomu oleju silnikowego,
- kondycji pasków klinowych,
- naładowania akumulatora,
- chłodnicy – warto ją przeczyścić sprężonym powietrzem, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do zapchania.
-
Reaguj na niepokojące sygnały, jak tylko je zauważysz
Masz wrażenie, że biegi „nie wchodzą” tak lekko, jak wcześniej? Słyszysz niepokojące dźwięki wydobywające się z silnika? Masz wrażenie, że układ hydrauliczny działa gorzej niż zazwyczaj? Nie czekaj na pogorszenie się problemu. Na tym etapie bardzo często będzie go można rozwiązać od ręki – np. przez wymianę zużytego oleju. Ale gdy dojdzie np. do zatarcia silnika, przegrzania się pojazdu czy uszkodzenia skrzyni biegów – pociągnie to za sobą podwójne koszty. Jedne wynikające z konieczności dokonania naprawy, drugie – ze strat, jakie poniesiesz podczas przestoju.
-
Nie podpinaj pod ciągnik zbyt ciężkich maszyn
Informację o tym, jak ciężki sprzęt może pociągnąć Twój traktor, znajdziesz w instrukcji obsługi. Nie lekceważ tej informacji! Gdy narazisz ciągnik na zbyt duże obciążenie, ryzykujesz nie tylko duże zużycie paliwa, ale i awarię silnika. Pamiętaj: prawidłowa eksploatacja traktora wymaga, aby miał zawsze ok. 30% zapasu mocy.
-
Unikaj jazdy ze zbyt dużą prędkością
Zbyt szybka jazda ciągnikiem może grozić uszkodzeniem silnika, a także skrzyni biegów w pojeździe. Nie należy przekraczać maksymalnej prędkości, która jest zalecana przez producenta. To szczególnie istotne, gdy przemieszczasz się po trudnym terenie, z dużym obciążeniem.
-
Stosuj dobre oleje do ciągników
Ciągniki rolnicze pracują często w ekstremalnych warunkach. Duże obciążenie, kurz, intensywna eksploatacja – to wszystko sprawia, że pojazdy są narażone na zatarcie i uszkodzenie podzespołów – np. skrzyni biegów czy silnika. Zapobiegają temu właściwie dobrane oleje. Chodzi zarówno o olej silnikowy, jak i przekładniowy czy hydrauliczny. Warto wybrać produkty, które:
- pozwalają ograniczyć zanieczyszczenie tłoka,
- długo zachowują optymalną lepkość, chroniąc podzespoły przed zużyciem,
- zapewniają dobrą kontrolę nad osadami,
- są mało podatne na działanie sadzy.
Preparaty o odpowiednich parametrach znajdziesz w ofercie PETRONAS Arbor – to oleje przeznaczone specjalnie do ciągników rolniczych i maszyn budowlanych, dostosowane do intensywnej eksploatacji.
-
Kontroluj poziom płynu chłodniczego i stan przewodów chłodnicy
Prawidłowa praca układu napędowego zależy również od sprawnego systemu chłodzenia. Problemy w tym aspekcie mogą doprowadzić do szybkiego przegrzania silnika – a to gwarancja dłuższego przestoju w pracach i kosztownego remontu. Rozwiązanie jest proste. Po pierwsze – nowoczesny płyn do chłodnic, który zapobiega tworzeniu się kamienia i nie sprzyja korozji. Po drugie – regularna kontrola przewodów i wymiana tych, które są zmurszałe lub nieszczelne.
Pamiętaj o tych kilku podstawowych zasadach eksploatacji ciągnika rolniczego, a posłuży Ci niezawodnie nawet w najbardziej intensywnym sezonie!