Jak dobrać olej hydrauliczny do maszyn budowlanych?

 

Maszyny budowlane wykonują ciężką pracę, która wymaga ogromnego nakładu siły. Dlatego ich praca opiera się  układach hydraulicznych zdolnych do unoszenia czy przemieszczania nawet setek ton ładunku. Skuteczność i wydajność takich układów zależy od tego, jaki zastosowano w nich olej hydrauliczny. Dlatego wyborowi tego medium warto poświęcić jak najwięcej uwagi.

 

Jak działa układ hydrauliczny?

 

Hydraulika siłowa ma szerokie zastosowanie w większości dziedzin przemysłu i usług. Wynika to z jej możliwości technicznych oraz zdolności do wykonywania pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Unoszenie kilkusettonowych ciężarów to tylko jeden z jej atutów. Kolejnym jest ograniczenie rozmiarów siłowników, które są nieporównywalnie mniejsze w stosunku do dźwigów czy wciągników o podobnych możliwościach.

 

Zasada działania układu hydraulicznego jest prosta. Jego serce stanowi pompa hydrauliczna, przez którą przepływa olej hydrauliczny. Podczas pracy ulega on ściśnięciu, kumulując w sobie energię. Następnie jest ona przekształcana w energię mechaniczną, wykorzystywaną do napędzania całego systemu. Cały proces sprężania i rozprężania medium oraz zamiany energii odbywa się w układzie zamkniętym, w którym przepływ i ciśnienie wymuszają kontrolowane urządzenia.

 

Rola oleju w układzie hydraulicznym maszyny budowlanej

 

Zadaniem oleju hydraulicznego jest przede wszystkim zamiana energii kinetycznej cieczy na hydrauliczną. Ilość tej energii, a więc również moc całego układu, zależy od zdolności medium roboczego do jej magazynowania. Dlatego nie można sięgnąć po przypadkowy płyn, a taki mający określone właściwości. Jednym z podstawowych kryteriów podziału olejów hydraulicznych są widełki ciśnień. Poza tym wyróżnia się też oleje mineralne oraz oleje syntetyczne.

 

Klasy lepkości i jakości olejów

 

Oleje hydrauliczne są dostępne w wielu odmianach, dlatego ich dobór nie jest łatwy i wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy. Do cech istotnych przy wyborze oleju hydraulicznego zaliczają się:

  • lepkość,
  • środowisko zewnętrzne,
  • warunki pracy maszyny budowlanej.

Czynniki te są ze sobą powiązane, dlatego np. do maszyn pracujących w klimacie umiarkowanym stosuje się oleje o innej lekkości niż do tych eksploatowanych przy ujemnych czy wysokich temperaturach. Pod uwagę należy też wziąć porę roku, gdyż różnice w temperaturach między latem a zimą sięgają nawet 50°C. Im temperatura na zewnątrz jest niższa, tym wyższa powinna być klasa lepkości. W warunkach klimatu umiarkowanego zaleca się klasę 46 latem i klasę 32 zimą.

Oleje hydrauliczne dzieli się też na mineralne w trzech klasach jakości – HL, HLP i HV i syntetyczne. W przypadku tych pierwszych każda kolejna klasa wskazuje na bardziej złożoną strukturę i możliwość znoszenia większych obciążeń środowiskowych. Przykładowo oleje HL są zalecane do stałych warunków temperaturowych. Najbardziej złożone oleje HV sprawdzą się na zewnątrz podczas pracy przez cały rok.

Jaki olej hydrauliczny do maszyny budowlanej?

 

Przykładem preparatu do maszyn budowlanych idealnego do pracy od wiosny do późnej jesieni jest Petronas Arbor Hydraulic 46HV. Charakteryzuje się on lepkością w klasie 46 i jakością HV, co oznacza, że jest olejem mineralnym o złożonej strukturze. Zaletą tego preparatu jest zdolność do utrzymywania stałej lepkości bez względu na to, jak bardzo zmienia się temperatura środowiska pracy. Ponadto dodatek środków antypiennych gwarantuje ciągłość pracy układu, a dodatki antykorozyjne chronią elementy przed szybkim zużywaniem się.

 

Zastosowanie tego oleju w maszynie budowlanej sprawia, że można na nim pracować praktycznie przez cały rok, bez potrzeby kosztownej i czasochłonnej wymiany w serwisie. Jednocześnie oszczędza się też paliwo.