Jak odpowiednio przygotować maszyny rolnicze na lato? 

Dla rolników dużymi krokami zbliża się bardzo pracowity sezon. Lato to okres intensywnego zarządzania zasobami glebowymi i zbiór plonów – od siewu, przez pielęgnację roślin i leczenie chorób, aż po wreszcie same żniwa. Dodatkowo w okresie letnim rolnicy spędzają dużo czasu na przygotowywaniu podłoża i przygotowaniu narzędzi do kolejnego cyklu. Wszystko to wymaga dużej wiedzy i poświęcenia, by uprawiać ziemię w sposób skuteczny i efektywny.

Żniwa rozpoczynają się zwykle w czerwcu, choć w zależności od strefy klimatycznej i rodzaju upraw, mogą rozpoczynać się już wczesnym latem lub nawet późną wiosną.

W czerwcu do zbiorów można zaliczyć zbiory na polach zbóż jak pszenica, żyto, jęczmień, owies oraz nasiona roślin oleistych. Poza tym panuje okres szczególnie pożądany dla sianokosów – jest to korzystne w szczególności dla tych gatunków roślin, które wymagają dłuższego okresu wegetacji. Można również zbierać warzywa jak kapusta, marchew, buraki, pomidory i ogórki. W krótkim okresie mogą również mieć miejsce zbiory owoców – truskawek, malin, jeżyn, aronii, czarnej porzeczki i wiśni.

Aby przygotować się do żniw, gospodarz powinien zrobić wcześniej listę rzeczy potrzebnych do przeprowadzenia zbiorów – narzędzia, maszyny, materiały pomocnicze itp. Następnie gospodarz powinien sprawdzić czy jego sprzęty są sprawne technicznie i czy ma wystarczająco wygospodarowanych ludzi do pracy. Oczywiście zespół powinien zapewnić również bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w zbiorach.

Maszyny do zbiorów powinny być odpowiednio serwisowane i odnowione, tak aby miały dobrą sprawność i gotowe by wykonać pracę. Konieczne jest tu sprawdzenie silników, elementów, które są integralną częścią maszyn i mocowanie akcesoriów. Jeśli to konieczne, części w technicznym stanie, które uległy zużyciu podczas użytkowania, muszą zostać wymienione na nowe, by zabezpieczyć maszyny przed uszkodzeniem w trakcie użytkowania. Ponadto, do zbiorów maszyny muszą być wyposażone w ochraniacze osłaniające łopatki, z narzędziami i środkami do czyszczenia, regulacji kruszywa i środków transportu, a także w wyposażenie zabezpieczające i doładowujące jeśli to konieczne.