Jak rozpoznać zużyty olej hydrauliczny?  

Olej hydrauliczny stanowi medium wykorzystywane w układach hydraulicznych w ciągnikach rolniczych czy maszynach budowlanych. Od jego jakości zależy prawidłowa praca tego układu, a także jego żywotność – preparat odpowiada za sprężanie i rozprężanie tłoków, pomp i podnośników. Dlatego, kiedy olej hydrauliczny się zużyje, należy go wymienić. Jak rozpoznać taką sytuację?

Olej hydrauliczny czy przekładniowy – co stosuje się w ciągnikach?

To, jaki olej powinien być zastosowany w układzie hydraulicznym, zależy od konstrukcji danego pojazdu. W tych, gdzie obieg w skrzyni biegów jest połączony z hydraulicznym, stosuje się olej przekładniowy. Jednak tam, gdzie układ hydrauliczny stanowi niezależny element, należy skorzystać z produktu przeznaczonego do tego celu. Może to być np. olej hydrauliczny PETRONAS Arbor Hydraulic 46 HV. Ma on wysoki wskaźnik lepkości, który gwarantuje doskonałą wydajność pomp oraz szybką reakcję hydrauliki w każdej temperaturze. Zawarte w produktach z tej grupy dodatki chronią układ hydrauliczny przed rdzą i zużyciem.

 

Olej hydrauliczny jak mleko, czyli co wskazuje na zużycie produktu?

Olej hydrauliczny z biegiem czasu, jak każdy inny preparat, ulega zużyciu. Najłatwiej dostrzegalnym objawem momentu na jego wymianę jest pienienie się cieczy. Ten objaw można zauważyć gołym okiem i najczęściej jest opisywany jako „olej hydrauliczny jak mleko”.

I rzeczywiście – ciecz nie jest już klarowna, a staje się mętna, a na jej powierzchni można z łatwością zauważyć charakterystyczne pęcherzyki powietrza. Z czego to wynika? Przyczyn może być kilka. Są to np.:

  • nieszczelność układu – wywołana choćby zapchaniem filtra czy zużyciem się uszczelki w układzie hydraulicznym,
  • dostanie się zbyt dużej ilości powietrza do układu hydraulicznego,
  • dostanie się wody do oleju hydraulicznego – a w konsekwencji zmniejszenie jego lepkości.

Kiedy zauważysz takie objawy, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana oleju hydraulicznego na nowy. Można wybrać np. taki, który zawiera dodatki demulgujące i zapobiegające pienieniu się – środki o takich właściwościach wydłużą życie układu hydraulicznego oraz będą rzadziej wymagały wymiany. To zatem inwestycja, która jest korzystna długofalowo.

Warto też pamiętać, że olej hydrauliczny wymaga regularnej wymiany i sprawdzania poziomu – nawet jeżeli nie wygląda na zużyty. O częstotliwości przeprowadzania takiego zabiegu decyduje typ ciągnika czy maszyny budowlanej – konkretne zalecenia znajdziesz w książce pojazdu. Warto się ich trzymać – to pozwoli zapobiec kosztownym problemom z funkcjonowaniem układu hydraulicznego.