Ochrona silnika przed zużyciem: maszyny rolnicze i budowlane

Silnik, tak jak pozostałe elementy w maszynach rolniczych i budowlanych, ulega stopniowemu zużyciu. Bardzo ważne jest więc zabezpieczenie go przed tym, aby nie stało się to zbyt szybko. Właściwe smarowanie, stosowanie wysokiej klasy paliwa oraz regularne przeglądy przedłużą żywotność jednostki napędowej i pozwolą zapobiec poważnym awariom oraz przestojom. 

Jak rozpoznać zużycie silnika?

Silnik, który uległ nadmiernemu zużyciu, nie pracuje tak, jak powinien. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy wskazujące, że jednostka napędowa wymaga regeneracji lub wymiany. Powodem wzmożonej uwagi powinno być:

  • pojawienie się wycieków pod maszynami,
  • kłopoty z uruchomieniem pojazdu, zwłaszcza w niskich temperaturach,
  • zbyt wysokie zużycie oleju,
  • dymienie z rury wydechowej,
  • pojawienie się kontrolki „check engine”.

Wymiana silnika lub jego naprawa wiąże się najczęściej z dużymi kosztami, a także przestojem maszyny. To z kolei może generować dodatkowe problemy. Zużywanie się jednostki napędowej jest normalnym zjawiskiem, ale zwykle można zahamować ten proces lub sprawić, że będzie przebiegał zdecydowanie wolniej. 

Właściwe smarowanie – podstawa długiej żywotności silnika

Każdy użytkownik maszyn rolniczych i budowlanych powinien wiedzieć, w jaki sposób dbać o silniki. Pozwoli to na wydłużenie ich żywotności, a także wpłynie pozytywnie na ich osiągi oraz wydajność. 

Bardzo ważne jest to, aby zapewnić poszczególnym elementom jednostki napędowej właściwe smarowanie. Nadmierne tarcie powierzchni, które się ze sobą stykają, sprawia, że dochodzi do ich zbyt szybkiego zużywania. Aby tego uniknąć, stosuje się oleje silnikowe, które wnikają między ruchome części i w ten sposób zapewniają im ochronę przed tarciem. Substancja ta wspiera również właściwe chłodzenie jednostki.

Wybierając olej silnikowy, należy zwrócić uwagę na jego lepkość. Jest to najważniejszy parametr, który pozwala określić, czy produkt sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu. Dobry olej silnikowy, na przykład Petronas Arbor Super, zachowuje stabilną lepkość nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Wydłuża cykl życia silnika, chroniąc go przed utlenianiem, rozkładem i zużyciem. 

Trzeba także pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju i jego systematycznej wymianie. Zużyta substancja traci swoje parametry, przez co nie jest w stanie właściwie zabezpieczać silnika przed nadmiernym tarciem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby silnik posłużył jak najdłużej?

Dla żywotności silnika nie bez znaczenia jest także jakość paliwa stosowanego w maszynach rolniczych i budowlanych. Aby zapewnić ochronę przed nadmiernym zużyciem, trzeba więc zwracać szczególną uwagę na parametry paliwa. Stosowanie takiego, którego jakość pozostawia wiele do życzenia, może doprowadzić do poważnych awarii różnych elementów silnika, a w szczególności świec zapłonowych oraz sondy lambda. Oprócz tego maszyny budowlane i rolnicze, w których stosuje się nieodpowiednie paliwo, bardzo często mają większe spalanie.

Aby cieszyć się sprawnym silnikiem zapewniającym optymalne osiągi, trzeba także pamiętać o regularnym serwisowaniu maszyn rolniczych i budowlanych. Systematyczne przeglądy sprzętu pozwolą odpowiednio szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i skutecznie je usunąć. 

Warto wiedzieć, że na żywotność silnika wpływa także styl jazdy. Jednak w przypadku maszyn używanych w gospodarstwach rolnych i na placach budowy trudno jest uniknąć nadmiernej eksploatacji jednostki napędowej. Należy więc zadbać o to, aby silnik był właściwie zabezpieczony przed nadmiernym zużyciem, a także awariami. Dzięki temu z pewnością posłuży on zdecydowanie dłużej.