Olej do ciągników rolniczych: jak wybrać najlepszy?

Olej do ciągników rolniczych to absolutna podstawa konserwacji maszyn wykorzystywanych do pracy w polu. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni produkt do swojego sprzętu i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu? Oto kilka wskazówek, dzięki którym podejmiesz dobrą decyzję.

Olej do ciągników rolniczych czy oleje?

O oleju do ciągników rolniczych mówi się najczęściej w kontekście tego silnikowego. I rzeczywiście, to on jest najważniejszy, ponieważ zapewnia płynną pracę układu napędowego. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że również istotny jest olej przekładniowy, a w maszynach mających odrębny obieg hydrauliczny – także preparat stanowiący medium dla niego.

Należy podkreślić, że zastosowanie uniwersalnego oleju w przekładni czy systemie hydraulicznym nie jest dobrym rozwiązaniem. Te układy potrzebują preparatów o określonych parametrach i trzeba im sprostać. Inaczej można doprowadzić do zatarcia się podzespołów albo obniżenia wydajności ich pracy.

Jaki olej do ciągników rolniczych sprawdzi się najlepiej?

Olej do ciągników rolniczych – czy to silnikowy, czy przekładniowy lub hydrauliczny – wymaga okresowej wymiany. Nawet najlepszy produkt z czasem, w wyniku intensywnej eksploatacji i narażenia na zanieczyszczenia, ulegnie zużyciu. Dlatego warto się przygotować do zakupu tego produktu. Pamiętaj: nie istnieje uniwersalny produkt, który sprawdzi się do każdego ciągnika rolniczego. Są jednak pewne cechy, o których trzeba zawsze pamiętać, podejmując decyzję.

Kieruj się rekomendacjami producenta Twojego ciągnika

Zanim wybierzesz olej do maszyny rolniczej, zajrzyj do jej instrukcji obsługi. Znajdziesz tam precyzyjną specyfikację odnoszącą się do parametrów tego produktu. Najważniejszym z nich jest lepkość oleju.

W kontekście tych środków mówi się o:

  • lepkości dynamicznej – jest to stosunek naprężeń ścinających do szybkości ścinania oleju,
  • lepkości kinematycznej – to relacja lepkości dynamicznej do gęstości płynu.

Ten drugi parametr jest ważniejszym.

Uwaga! Wcale nie jest tak, że najlepszy olej to ten o najwyższej lepkości. Gdy jest ona zbyt duża, również może to powodować problemy. Dlatego należy trzymać się właściwości rekomendowanych przez producenta.

Zwróć uwagę na lepkość oleju

Najczęściej stosowaną klasyfikacją lepkości olejów silnikowych jest SAE. Zgodnie z nią, istnieje czternaście klas lepkości.

Pierwsze 6 klas to te zimowe – są one oznaczone przez połączenie liczby oraz litery W. Są to: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W. Im niższa cyfra przez „W”, na tym niższe temperatury ujemne jest odporny produkt. Kolejne to 8 klas letnich, wyrażanych samą liczbą: 8, 12, 16, 20, 30, 40, 50 i 60.

W przypadku olejów do ciągników rolniczych najczęstsza klasa lepkości to SAE 10W-30. Pozwala ona stosować olej w temperaturach od -25°C do +25°C. W linii PETRONAS Arbor dostępne są też wersje o lepkości 10W-40, 15W-40 czy 20W-50.

Przyjrzyj się emisyjności

Poziom emisji szkodliwych związków przez olej jest ważna zarówno z uwagi na kwestie ekologii, jak również wymagania samej maszyny i poprawności działania filtra cząstek stałych DPF. Warto wybrać olej, który jest zgodny ze specyfikacjami Tier 4.

Co istotne, oleje, które są mniej podatne na generowanie osadów, znacznie lepiej chronią podzespoły ciągnika przed zużyciem oraz uszkodzeniem. Pozwalają też zachować większą czystość tłoka.

Reasumując, przy wyborze oleju do ciągnika rolniczego, zwróć przede wszystkim na parametry, których wymaga producent maszyny. Postaw na produkt, który wyróżnia się optymalną lepkością, dobrze radzi sobie z kontrolą osadów i z sadzą oraz pochodzi od zaufanej marki. To da Ci pewność wydajności i niezawodnej pracy sprzętu nawet w najgorętszym okresie żniw.