Prace budowlane kontra mrozy – jakie prace można wykonywać zimą?

Zima to czas, gdy możliwość prowadzenia prac budowlanych jest dość ograniczona ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba ich całkowicie zaniechać. Niektóre z nich można bowiem wykonywać również zimą. Dowiedz się, jakie prace budowlane można przeprowadzić nawet pomimo niskiej temperatury oraz niesprzyjających warunków.

Maszyny budowlane zimą – w jaki sposób o nie zadbać?

Zima to czas, w którym większość prac ziemnych zostaje wstrzymana. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że podczas niskich temperatur ziemia staje się bardzo twarda, a przekopanie jej jest wręcz niemożliwe. Wykonywanie fundamentów czy innych robót tego rodzaju lepiej więc odłożyć do wiosny. Domy szkieletowe, z bali, a także z prefabrykatów mogą być natomiast stawiane także zimą, ponieważ w ich przypadku zakres prac mokrych jest ograniczony.

Początek sezonu zimowego to świetny czas na to, aby zadbać w odpowiedni sposób o swoją flotę i zabezpieczyć maszyny budowlane. Warto przeprowadzić ich przegląd oraz naprawy, jeśli jest to konieczne. Nie można zapomnieć także o wymianie oleju silnikowego na zimowy, który zabezpieczy elementy napędu przed niskimi temperaturami. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie zimowego płynu chłodniczego. Ochroni on przewody układu przed niekorzystnym działaniem wilgoci, tworząc na nich powłokę antykorozyjną.

Jak przygotować budowę na sezon zimowy?

Rozpoczęta budowa musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi oraz niskimi temperaturami. Dobrą praktyką jest zabetonowanie wykopów odpowiednio wcześnie, aby do zimy zdążyły zastygnąć. Należy pamiętać również o przeprowadzeniu wszelkich prac izolacyjnych w fundamentach. Jeśli budynek ma już ściany, to trzeba pamiętać również o ich właściwym zabezpieczeniu przed niską temperaturą.

Przed zimą warto także uporządkować plac budowy i zabezpieczyć materiały budowlane, na które niska temperatura mogłaby wpłynąć negatywnie. Dotyczy to przede wszystkim wełny mineralnej oraz chemii, która po zamarznięciu może stracić swoje właściwości.

Zima na budowie – co można zrobić w tym okresie?

Zima to dobry czas na przeprowadzenie prac wewnętrznych, jeśli budynek jest już doprowadzony do stanu surowego. Dzięki temu budowa nie musi zostać całkowicie zatrzymana. W tym okresie można wykonywać następujące prace:

  • stawianie ścian działowych,
  • założenie instalacji,
  • tynkowanie ścian wewnętrznych,
  • wykonanie wylewek,
  • układanie posadzek.

Warto jednak pamiętać o tym, że one również wymagają odpowiednich warunków. Wewnątrz budynku powinna panować temperatura w okolicach 15°C. Dzięki temu materiały użyte do przeprowadzenia prac będą mogły prawidłowo się związać oraz wyschnąć.

Jeśli zimą temperatura na zewnątrz utrzymuje się na poziomie co najmniej 5°C, to możliwe jest także wykonanie ocieplenia budynku oraz tynkowanie elewacji. Na rynku można bowiem znaleźć materiały budowlane przeznaczone do użytku w takich właśnie warunkach. Jeśli temperatura jest niższa, to lepiej poczekać z prowadzeniem tego rodzaju prac do wiosny.

W zapewnieniu odpowiednich warunków wewnątrz budynków, które umożliwią kontynuowanie budowy także zimą, pomogą nagrzewnice oraz grzejniki. Ich stosowanie jest konieczne również dla komfortu pracowników.

Wykonywanie prac budowlanych zimą może skutecznie przyspieszyć cały proces, ale należy pamiętać o stosowaniu się do wspomnianych zasad. W ten sposób zadania zostaną ukończone we właściwy sposób i nie trzeba będzie ich poprawiać.