Przygotowanie ciągnika do sezonu: jaki olej wybrać?

Właściwe serwisowanie ciągnika rolniczego ma ogromne znaczenie. To przede wszystkim sposób na to, by jak najdłużej podtrzymać sprawność nierzadko bardzo drogiej maszyny i uniknąć wielu rodzajów usterek, które powodują przestoje w pracy i generują dodatkowe koszty. Jedną z podstawowych czynności serwisowych jest wymiana płynów eksploatacyjnych. Sprawdź, jaki olej silnikowy wybrać do swojego ciągnika!

Jaką funkcję pełni olej silnikowy?

Olej silnikowy to substancja odpowiedzialna za smarowanie elementów silnika. Dzięki temu podczas pracy wytwarzany jest znacznie mniejszy opór, co pozwala na uzyskanie lepszych osiągów. Jednocześnie odpowiada za utrzymywanie odpowiedniej temperatury czy usuwanie osadów i zanieczyszczeń. W następstwie  zapewnia prawidłową pracę silnika, a przy tym redukuje zużycie jego elementów. Dobry olej daje możliwość zachowania dobrej kondycji napędu na znacznie dłuższy czas i uniknięcie konieczności wykonywania wielu napraw. Niewłaściwie dobrany produkt lub też niedopilnowanie obowiązków związanych z jego wymianą zwiększają ryzyko poważnego uszkodzenia „serca” maszyny i konieczności wykonania kosztownego remontu. Ponadto mogą zmniejszać osiągi i zwiększać zużycie paliwa.

Dlaczego regularna wymiana oleju w ciągniku jest tak ważna?

Używane obecnie w gospodarstwach ciągniki rolnicze to w większości kosztowne, nowoczesne maszyny pozwalające wykonywać zaplanowane zadania z dużą szybkością i dokładnością. Schowane w ich wnętrzu wyrafinowane mechanizmy wymagają jednak troski. Systematyczna wymiana oleju to bardzo prosta, a jednocześnie bardzo istotna czynność, pomagająca zagwarantować ich sprawność przez długie lata.

Ciągnik to zwykle podstawowe wyposażenie gospodarstwa. Nie można więc dopuścić, by doszło do jego awarii, szczególnie wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny. Dlatego przeprowadzenie odpowiednich prac serwisowych przed sezonem powinno być rutyną. Intensywna praca to zwykle większe ryzyko awarii lub uszkodzenia poszczególnych komponentów. To dlatego właściwe smarowanie jest tak istotne. Kluczowa jest jednak nie tylko regularność wymiany oleju. Równie ważny jest wybór odpowiedniego produktu – dopasowanego do parametrów napędu, warunków pracy i innych czynników.

Jaki olej wybrać do ciągnika rolniczego?

Olej w ciągnikach rolniczych zazwyczaj wymienia się przed sezonem wymagającym intensywnych prac polowych, czyli wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że w maszynach wykorzystywanych przez cały rok lub też podlegających wyjątkowo intensywnej eksploatacji może to być konieczne częściej. Trzeba również brać pod uwagę wskazania producenta sprzętu co do częstotliwości wymiany płynów eksploatacyjnych.

Producent często określa również podstawowe wymagania co do oleju silnikowego – a w szczególności takich jego parametrów jak lepkość czy wytrzymałość temperaturowa. To właśnie pod tym kątem należy dobierać stosowane produkty. Bardzo istotna będzie również budowa silnika, a w szczególności jego typ.

Większość ciągników jest napędzanych silnikiem wysokoprężnym (Diesla). Oleje przeznaczone do takich mechanizmów są obowiązkowo oznaczone symbolem zdradzającym ich jakość zgodnie z klasyfikacją ACEA (w Europie) lub też API (w USA i Japonii).  Producenci czasami podają jednak również indywidualne wartości dla różnych cech płynu. Wśród nich warto zwracać uwagę w szczególności na wyniki badań dotyczących:

  • ochrony przed zużyciem,
  • stabilności lepkości,
  • czystości tłoka,
  • kontroli osadów i sadzy.

Należy zawsze stosować oleje silnikowe wysokiej jakości, zwracając uwagę przede wszystkim na parametry, a nie cenę czy markę. Nie wolno również zapominać o kontroli poziomu oleju, a w razie potrzeby jego uzupełnianiu. Bardzo ważna jest również kondycja filtra oleju, dlatego powinno się go wymieniać co rok.