Przygotowanie do zimy: oleje i płyn chłodzący w maszynach rolniczych
Zima to czas, gdy większość maszyn rolniczych oczekuje na sezon wiosenny i rozpoczęcie prac polowych w garażach lub pod specjalnymi plandekami. Niektóre z nich używane są jednak przez cały rok. Ze względu na niskie temperatury, jakie zazwyczaj panują w tym okresie, konieczne jest właściwe ich przygotowanie do zimowej przerwy. Dowiedz się, jak zadbać o swoje maszyny rolnicze i skutecznie zabezpieczyć je przed zimnem!
Oleje do maszyn rolniczych – jakie wybrać na zimę?
Jedną z najważniejszych czynności, jaką należy wykonać, przygotowując maszyny rolnicze do zimy, jest wymiana oleju silnikowego. Pełni on bardzo ważną funkcję, gdyż zabezpiecza poszczególne elementy silnika przed nadmiernym tarciem. Pokrywa je cienką warstwą, zmniejszając tym samym współczynnik tarcia między nimi. Na zimę najlepiej jest wybierać produkty cechujące się niską lepkością, co zdecydowanie ułatwi uruchamianie silnika, nawet podczas mrozu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku maszyn rolniczych, które używane są również zimą np. do odśnieżania dróg.
Ogromne znaczenie dla właściwej pracy maszyn rolniczych zimą ma także odpowiednio dobrany olej przekładniowy. Zapewnia on właściwą pracę skrzyni biegów i układu kierowniczego, bez względu na temperaturę otoczenia. Jeśli ich elementy składowe będą źle zabezpieczone, to może to spowodować przede wszystkim zbyt szybkie ich zużycie. To z kolei będzie skutkowało koniecznością ich wymiany. Wybór dobrej jakości oleju pozwoli uniknąć poważnych awarii i zapewni płynną pracę nawet wtedy, gdy temperatura będzie bardzo niska.
Zimowy płyn chłodniczy – czym powinien się wyróżniać?
Płyn chłodniczy, to zaraz obok oleju silnikowego, najważniejsza ciecz w maszynach rolniczych, która ma ogromny wpływ na ich pracę. Jego rolą jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury silnika poprzez odprowadzanie z niego ciepła, a także zabezpieczanie go przed korozją.
Zimowy płyn chłodniczy najczęściej ma postać koncentratu, który należy wymieszać w proporcji 50:50 z wodą destylowaną lub demineralizowaną. Pozwala to uzyskać optymalne parametry produktu i zapewnić wydajne chłodzenie silnika. Płyn chłodniczy przeznaczony do stosowania zimą zabezpiecza również silnik przed zamarzaniem, nawet jeśli temperatura otoczenia znacząco spada. Dzięki temu nie musisz obawiać się o to, że maszyny rolnicze ulegną poważnym awariom, co będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw.
O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując maszyny rolnicze do zimy?
Wymiana oleju i płynu chłodzącego nie są wystarczające do tego, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć maszyny rolnicze. Niezbędne jest bowiem także:
- dokładne umycie maszyn rolniczych,
- zabezpieczenie łożysk odpowiednim smarem,
- naoliwienie łańcuchów,
- doładowanie akumulatorów lub ich demontaż.
Jeśli na powłokach malarskich maszyn rolniczych znajdują się ogniska korozji, to należy je usunąć, korzystając z papieru ściernego lub ręcznej szlifierki. Następnie pokryć je specjalną farbą antykorozyjną.
Dokładny zakres prac, jakie należy wykonać przed nadejściem zimy, zależny jest od konkretnego rodzaju maszyn rolniczych. Różnią się one nieco w przypadku ciągników, a np. kombajnów, co wynika głównie ze specyfiki ich budowy. Odpowiednia konserwacja ma jednak ochronić maszyny przed negatywnym wpływem niskich temperatur oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych na poszczególne ich części. Dzięki temu wraz z nadejściem wiosny będą one gotowe do rozpoczęcia prac polowych.