Uprawa kukurydzy w Polsce cieszy się dużą popularnością ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne i glebowe oraz plenność większą niż dla tradycyjnych zbóż. Czas zbioru kukurydzy jest wyznaczony poziomem jej wilgotności, który nie powinien przekraczać 30%. Rolnicy często kierują się też wystąpieniem tzw. stadium czarnej plamki. Kiedy rośliny są gotowe do zbioru, czas na przygotowanie kombajnu. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

 

Przystosowanie kombajnu do zbioru kukurydzy

Do zbioru kukurydzy z pola wykorzystuje się różne maszyny. Mogą to być kombajny kukurydziane, których budowa i zasada działania odpowiadają konkretnemu przeznaczeniu. Zakup takiej maszyny jest jednak kosztowny i opłacalny tylko tam, gdzie uprawia się na dużych areałach. Znacznie częściej do zbioru jest wykorzystywany bardziej uniwersalny kombajn zbożowy. Trzeba go jednak odpowiednio przystosować, gdyż w przypadku żyta czy owsa nie jest konieczne zrywanie kolb.

 

Przygotowanie kombajnu zbożowego wymaga montażu specjalnej przystawki znanej jako heder, ale nie jest to jedyna konieczna czynność. Na prace przygotowawcze składają się:

  • montaż adaptera przeznaczonego do odrywania kolb kukurydzy,
  • uzupełnienie zespołu młócącego elementami wspomagającymi,
  • wymiana sit,
  • nastawienie głównych zespołów roboczych kombajnu.

 

Montaż przystawki do zbioru kukurydzy wykonuje się w miejscu zespołu żniwnego i przenośnika uchylnego. Do wyboru są różne typy przystawek, które mają określoną liczbę zębów do rozdzielania rzędów kukurydzy i zrywania kolb. Najefektywniejsze są przystawki 4-8 rzędowe o rozstawie między rzędami 0,75 m. Chociaż maszyna tego typu wymaga wykonania większej liczby przejazdów, jest znacznie łatwiejsza do prowadzenia.

Montaż i przygotowanie przystawki

Montaż adaptera do zbioru kukurydzy jest najważniejszą czynnością przystosowawczą. Przed montażem przystawka wymaga starannego wyczyszczenia oraz smarowania w miejscach przeznaczonych do aplikacji środka smarnego. Bardzo ważne jest też właściwe ustawienie parametrów położenia płyt zrywających kolby. Zaleca się odległości:

  • z przodu – 33 mm +/- 1 mm,
  • z tyłu – 27 mm +/- 1 mm,
  • między dnem a zwojami przenośnika – 250 mm.

Powyższe parametry mogą wymagać korekty już podczas zbioru, co jest uwarunkowane np. odmianą roślin.

Dostosowanie bębna młócącego

Kolejną czynnością przygotowawczą po montażu hedera jest dostosowanie bębna młócącego. Podstawę stanowi ustawienie odpowiednich obrotów bębna. Prędkość ich pracy jest mniejsza niż w przypadku obróbki innych zbóż i wynosi 500-600 obr./min, a w niesprzyjających warunkach uprawy nawet 400 obr./min. Konieczne jest też uszczelnienie bębna specjalnie wyważonymi pokrywami, które zapobiegną przedostawaniu się do wnętrza masy omłotowej i w konsekwencji uszkadzaniu elementu. Ważne jest także ustawienie prędkości pracy wentylatora, która powinna wynosić 800–850 obr./min w kierunku zależnym od wilgotności zbieranej masy.

Wymiana klepiska i sit

Do zbioru kukurydzy jest też wymagane solidniejsze klepisko, dlatego przed przystąpieniem do pracy należy je wymienić. Niezbędne jest takie o wzmocnionej konstrukcji i grubszych prętach. Należy też odpowiednio ustawić szczelinę roboczą zespołu młócącego – na wlocie powyżej 30 mm, a na wylocie 20 mm. Kolejną czynnością jest wymiana sit:

  • górnego żaluzjowego na kieszonkowe,
  • dolnego na otworowe,
  • kłosowego na kieszonkowe.

Sita powinny być ustawione w położeniu pionowym. Ich wymiana zagwarantuje dokładność czyszczenia oraz poprawi wytrzymałość maszyny. Dodatkowo nad wytrząsaczami montuje się gumowy fartuch.

Nastawy i regulacje

Przedstawione wyżej czynności adaptacyjne są niezbędne do tego, aby maszyna efektywnie i bez szkody dla własnej konstrukcji zbierała rośliny o określonej twardości czy strukturze. Poza samą wymianą elementów zespołu i niezbędnym smarowaniem specjalistycznymi preparatami, które znajdziesz w naszej ofercie, konieczne są odpowiednie nastawy i regulacje. W starszych maszynach analogowych trzeba je wykonywać ręcznie. W nowoczesnych kombajnach robi się to za pomocą oprogramowania. Jednak trzeba pamiętać, że są to nastawy uniwersalne, a warunki polowe za każdym razem bywają inne. Dlatego podczas zbioru może być konieczne poprawienie tych parametrów ręcznie.