Przygotowanie koparki do pracy zimą: poradnik
Zima to trudny czas dla maszyn i pojazdów. Niskie temperatury obniżają sprawność akumulatora i powodują gęstnienie płynów eksploatacyjnych. Zimowe warunki nie są sprzyjające również dla podwozia – zaschnięta ziemia i śnieg mogą powodować jego degradację i rdzewienie. Jak zatem przygotować koparkę do pracy, aby móc wykonywać ją sprawnie i bez ryzyka usterek? Sprawdź nasz poradnik.
Rozruch w trudnych warunkach – sprawny akumulator
Bez sprawnego akumulatora praca urządzenia jest niemożliwa – z pewnością nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że w niskich temperaturach wydajność baterii znacząco się obniża. Przy -20oC może spaść nawet o 60%. A to bardzo często powoduje brak możliwości uruchomienia maszyny.
Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim należy zadbać o to, by w koparce znajdował się akumulator sprawny, o wysokiej wydajności. Jego parametry powinny być dobrane do mocy maszyny zgodnie z zaleceniem producenta. Stosowanie baterii o wyższej pojemności nie jest dobrym pomysłem. W niskich temperaturach uruchomienie urządzenia stanie się bowiem jeszcze trudniejsze.
Zadbaj również o to, by akumulator nie był narażony na głębokie rozładowanie. Nie służy mu również uruchamianie koparki wyłącznie na chwilę, ponieważ nie ma wówczas szans na naładowanie się do pełna.
Stosując kilka prostych zasad, zadbasz o to, by koparka była gotowa do pracy także w niskich temperaturach. Chodzi przede wszystkim o niepozostawianie maszyny długo bez ruchu i upewnienie się, że bateria ma odpowiednią sprawność.
Zimowe oleje – niezbędne dla prawidłowej pracy maszyny
Oleje stosowane w maszynie, zarówno hydrauliczny, jak i silnikowy, muszą mieć odpowiednią gęstość, by zapewnić prawidłowe smarowanie. Ich parametry zmieniają się w zależności od temperatury otoczenia. Dlatego nie zawsze te stosowane latem sprawdzą się również zimą.
Zwykle syntetyczny olej wielosezonowy pozwala na wykonywanie pracy także w niskich temperaturach. Jeśli jednak planujesz intensywną eksploatację urządzenia podczas mrozów, warto zastosować preparaty rekomendowane do używania zimą. Mają one specjalnie dobrany skład, który pozwala im na zachowanie optymalnej lepkości także zimą.
Dbają one o prawidłowe smarowanie w trudnych warunkach, dlatego przedłużają żywotność silnika i innych podzespołów. Ich zakup to niewielki wydatek w porównaniu z kosztem konserwacji lub naprawy urządzenia – warto więc o tym pomyśleć.
Podwozie – również wymaga konserwacji
Nie tylko części znajdujące się wewnątrz maszyny wymagają odpowiedniej uwagi i przygotowania do zimowych warunków. Dobrze jest zadbać także o te, które stale mają kontakt ze śniegiem, zmarzniętą ziemią czy błotem. Mowa oczywiście o podwoziu i gąsienicach. To właśnie one mogą najbardziej ucierpieć podczas pracy w trudnych, zimowych warunkach.
Jak przygotować gąsienice do zimy? Przede wszystkim należy upewnić się, że są prawidłowo napięte. Tylko wówczas nie będą sprawiały problemów podczas pracy. Jak to zrobić?
Uruchom maszynę na luzie, a następnie delikatnie unieś na łyżce każdą stronę koparki. Kolejnym krokiem jest wprawienie w ruch gąsienic w powietrzu, na wolnym biegu. Jeśli nie występują żadne nieprawidłowości, można przystępować do pracy.
Po jej zakończeniu trzeba natomiast oczyścić gąsienice z grud ziemi, które mogły do nich przywrzeć. Jeśli się to zaniedba, elementy te mogą nie działać prawidłowo. Jedynie, gdy są czyste i dobrze napięte, zapewniają wydajną pracę urządzenia.
Jak widać, przygotowanie koparki do zimy nie jest zadaniem kosztownym ani czasochłonnym. Dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach.