Przygotowanie traktora przed sezonem: o czym warto pamiętać?

Traktor jest podstawową maszyną wykorzystywaną przy pracy w polu. Jego dobre przygotowanie do sezonu to absolutna podstawa, jeżeli chcesz uniknąć kosztownej awarii w trakcie żniw. Co zrobić, aby sprzęt niezawodnie przepracował cały okres zbiorów? Oto, na co należy zwrócić uwagę.

Przegląd techniczny traktora przed sezonem – absolutna konieczność

Jeszcze zanim wyjedziesz w pole, koniecznie przeprowadź przegląd techniczny wszystkich maszyn. Nie rób tego na ostatnią chwilę, a co najmniej na ok. 1-2 tygodnie przed momentem rozpoczęcia prac. Dzięki temu będziesz mieć czas na dokonanie ewentualnych napraw. A co powinien uwzględniać taki przegląd?

Wymiana olejów

Oleje – silnikowe, przekładniowe oraz hydrauliczne – odgrywają kluczową rolę w prawidłowej pracy każdego traktora. Od tego, czy zapewniają odpowiedni poślizg, zależy stan najważniejszych podzespołów pojazdu. Jeżeli się zużyją, przy intensywnej pracy może szybko dojść do zatarcia silnika, uszkodzenia skrzyni biegów czy układu hydraulicznego. Konieczność wykonania takich napraw w czasie najintensywniejszych prac polowych narazi Cię na bardzo poważne koszty – także te związane z przestojem.

Pamiętaj, że:

  • olej silnikowy najczęściej wymienia się co 300-500 motogodzin. Przed rozpoczęciem sezonu warto też sprawdzić jego poziom. Do traktorów doskonale sprawdzą się oleje PETRONAS Arbor Alfatech 15W40;
  • olej przekładniowy może wymagać rzadszej wymiany, ale również należy regularnie sprawdzać jego stan i upewnić się, że nie jest zanieczyszczony;
  • olej hydrauliczny będzie wymagać wymiany, gdy dostrzeżesz objawy pienienia i zmętnienia.

Wymiana filtrów

Regularnej wymiany w traktorze wymagają także filtry – przede wszystkim filtr oleju, ale również filtry paliwa, hydrauliczne czy filtry powietrza. Informacje o tym, jak często należy je zmieniać, znajdziesz w książce pojazdu. Warto jednak również zlustrować ich stan przed sezonem.

Sprawdzenie układu chłodniczego

Przed sezonem sprawdź przede wszystkim stan przewodów chłodniczych – upewnij się, że nie sparciały i że nie pojawiły się nieszczelności. Należy także upewnić się, że poziom płynu chłodniczego jest wystarczający. Jeżeli nie, warto dokonać jego wymiany, np. na profesjonalny środek z grupy Arbor Fluid. Zalecane jest również przeczyszczenie chłodnicy przy pomocy sprężonego powietrza.

Tych kilka prostych zabiegów może sprawić, że Twój traktor będzie pracować płynnie i bezawaryjnie przez cały sezon. Pamiętaj o nich oraz o zastosowaniu profesjonalnych środków, aby zaoszczędzić sobie stresu i niepotrzebnych kosztów!