Stary ciągnik rolniczy: czy warto go wskrzesić?
Ciągnik to podstawowe narzędzie pracy w gospodarstwie. Musi być więc przede wszystkim sprawny i niezawodny. Dlatego też wielu rolników chętnie inwestuje w nowe maszyny tego typu. Czasami jednak kuszące wydaje się wskrzeszenie starego modelu. Czy warto? Jak to robić? Podpowiadamy!
Czy warto wskrzesić stary ciągnik rolniczy?
W wielu gospodarstwach, nawet tych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, wciąż „rezydują” starsze ciągniki, które często cały czas nadają się do wykorzystania mimo słusznego wieku. Ich odsprzedaż zwykle jest nieopłacalna. Dlatego niekiedy pojawiają się rozważania na temat ponownego wdrożenia starego ciągnika do pracy. Może to być bardzo dobra decyzja, o ile maszyna nie ma żadnych poważnych usterek.
Kiedy może się przydać stary ciągnik rolniczy?
Nowoczesne modele są naszpikowane elektroniką, dlatego w zasadzie do każdej usterki trzeba wzywać specjalistę. Maszyna może być wtedy wyłączona z obiegu na pewien czas, co jest bardzo niekorzystne z punktu widzenia dotrzymania harmonogramu pracy na roli. Wówczas może się przydać stary ciągnik, który pomoże wykonać wszystkie wymagane zadania. Jego atutem jest możliwość samodzielnej naprawy – większość właścicieli wie, jak poradzić sobie z typowymi usterkami. Ponadto koszty utrzymania starszej maszyny są znacznie niższe, ponieważ nie wymagają regularnych przeglądów i fachowego serwisu.
Stary ciągnik rolniczy może też stanowić świetne uzupełnienie nowszych maszyn na co dzień. Jest to dodatkowy pojazd, który można wysłać w pole wraz z nimi zawsze wtedy, gdy pojawi się potrzeba szybkiego zrealizowana jakichś prac. Kilkudziesięcioletni sprzęt naprawdę z powodzeniem wykona te same prace to nowoczesna maszyna – oczywiście z pominięciem pewnych „bajerów”. Dlatego może być świetnym uzupełnieniem floty.
Stary ciągnik w gospodarstwie – atuty
Za ponownym wdrożeniem do pracy starego ciągnika przemawia wiele argumentów. Są to przede wszystkim:
- prostota obsługi i naprawy,
- niezawodność i solidność,
- niskie koszty utrzymania,
- niskie koszty serwisu i naprawy,
- mniejsze przestoje w pracy w przypadku usterki.
Należy jednak pamiętać, że zanim stara maszyna wróci do pracy, często trzeba ją poddać małemu „liftingowi”. Konieczna może być wymiana niektórych części, co będzie generować koszty. Wielu rolników zgadza się jednak, że jest to gra warta świeczki, a stare ciągniki nie nadają się jeszcze do lamusa. Wręcz przeciwnie – mogą być świetną odskocznią od zdobyczy techniki, które mają ułatwiać życie, ale czasami je komplikują.
Jak dbać o stary ciągnik rolniczy?
Niezależnie od tego, czy używasz go jako podstawowej, czy jedynie uzupełniającej maszyny, o stary ciągnik rolniczy trzeba należycie dbać. Nie można zapominać o regularnej wymianie płynów eksploatacyjnych i filtrów – wskazane może nawet być przeprowadzanie tego typu prac serwisowych nieco częściej.
Należy również odpowiednio dobrać płyny eksploatacyjne, a w szczególności olej napędowy. Musi on być przystosowany do potrzeb starszych silników, które znacząco różnią się od tych nowoczesnych. Należy stosować olej do silników wysokoprężnych niższych klas, zapewniający jak najlepszą ochronę przed osadami na tłokach. Znakomitym przykładem może być olej Arbor Super z normą CF-4, przystosowany właśnie do takiego wykorzystania. Jest to wydajny produkt przystosowany do wytężonej i długotrwałej pracy, przeznaczony przede wszystkim dla rolników i branży budowlanej. Z całą pewnością pomoże Ci przywrócić stary ciągnik do życia i cieszyć się jego bezproblemową eksploatacją jeszcze przez długi czas.