Oleje to nieodzowny element w pracy na roli. To one są kluczowym elementem pielęgnacji, eksploatacji i konserwacji naszych maszyn.
Pomagają zapewnić długą żywotność sprzętu i zapewniają jego skuteczne działanie, zawsze gdy tego oczekujemy.

Rutynowa konserwacja jest mniej kosztowna i bardziej komfortowa niż radzenie sobie z naprawami.

Jakie oleje i płyny są ważne dla pracy ciągnika?

Podstawą prawidłowego działania ciągnika jest wiele płynów:

 • płyn hydrauliczny
 • olej przekładniowy
 • olej silnikowy
 • płyn chłodniczy
 • płyn hamulcowy

Każdy płyn jest specjalnie zaprojektowany dla ciągników, aby zapewnić odpowiednie smarowanie i prawidłowe działanie kluczowych podzespołów.

Jak sprawdzić płyn hydrauliczny w ciągniku?

Każdy model ciągnika jest inaczej zaprojektowany, kluczowe w tej sytuacji jest przestrzeganie instrukcji producenta. Zarówno rodzaj, parametry jak i interwał wymiany zawsze jest podawany przez producenta sprzętu. Warto mieć na uwadze, aby płyn hydrauliczny spełniał swoją najważniejszą funkcję. Polecamy Arbor Hydraulic 46 HV, posiadający wysoki wskaźnik lepkości oleju – wynikający z jego składu, umożliwia niezawodną pracę serwonapędów w każdej temperaturze.

 

Jak często sprawdzać płyn przekładniowy?

Smarowanie przekładni zapewnia prawidłowe działanie całego układu napędowego, dlatego musimy za każdym razem być pewnymi, że poziom płynu jest odpowiedni, a sam płyn zachowuje swoje parametry. W przeciwnym wypadku – ryzykujemy przedwczesnym zużyciem skrzyni biegów, która jest bardzo kosztowna. Na co zwrócić uwagę wybierając olej przekładniowy?
Przykładem niech będzie olej Arbor MTF, który szczególnie w bardzo trudnych warunkach pracy, zapewnia przekładniom, elementom układu hydraulicznego i innym elementom mechanicznym wysoki poziom ochrony przeciwzużyciowej.

 

Kiedy ciągnik wymaga zmiany oleju?

Większość producentów, zaleca pierwszą wymianę oleju zanim ciągnik przepracuje 200 godzin. Po pierwszej wymianie, zalecany interwał wymiany oleju to w zależności od producenta od 250 do nawet 500 motogodzin. Jeśli Twoja maszyna nie przepracuje tylu godzin, musisz pamiętać, aby wymiany dokonać raz do roku, aby pozbyć się osadów i wszelkich zanieczyszczeń. Upewniaj się również, że olej jest na odpowiednim poziomie, wolny od zanieczyszczeń. Bez odpowiedniego oleju, grożą Ci poważne problemy z silnikiem, które mogą prowadzić do bardzo kosztownych napraw.  Jakie parametry musi spełniać odpowiedni olej?

 • Pełną zgodność ze specyfikacjami Tier 4, które ustanawiają bardzo rygorystyczne limity emisji.
 • Wysoką ochronę układów wydechowych wyposażonych w filtr cząstek stałych DPF.
 • Zastosowanie odpowiednich dodatków, które pozwala na doskonałą kontrolę wzrostu lepkości oleju, spowodowanego kumulacją sadzy powstałej w wyniku spalania.
 • Stabilna lepkość we wszystkich, nawet najtrudniejszych warunkach pracy.
 • Doskonałe właściwości przeciwzużyciowe i antykorozyjne.
 • Wysoka odporność na utlenianie.
 • Szybkie smarowanie przy rozruchu zimnego silnika, co przyczynia się do poprawy ochrony silnika.

 

Poznaj oleje, które z pewnością spełnią wszystkie wymogi – TUTAJ.

Czy muszę sprawdzać poziom płynu chłodzącego w moim ciągniku?

Oczywiście, że tak! Płynu chłodzący – w ciepłe dni zapobiega przegrzewaniu się silnika, w chłodne dni zapobiega natomiast jego zamarzaniu. Płyn chłodniczy powinien być regularnie sprawdzany i okresowo testowany, aby upewnić się, że zachowuje on swoje parametry.

 • Koncentrat płynu chłodniczego należy zmieszać w 50% z wodą destylowaną lub demineralizowaną, by zapewnić możliwie wydajne chłodzenie i maksymalną ochronę przed zamarzaniem.
 • Gwarantuje to skuteczne odprowadzanie ciepła wytworzonego w procesie spalania i zabezpiecza przed zamarzaniem do temperatury -38°C.
 • Zapobiega tworzeniu się kamienia, szczególnie wapniowego, w układzie, zachowując właściwości na stabilnym poziomie.
 • Jego skład pozwala na doskonałą kompatybilność ze wszystkimi, metalowymi i niemetalowymi, elementami układu (np. uszczelkami).