Wymiana oleju: jak często wymieniać olej przekładniowy?

Cicha praca przekładni i płynna zmiana biegów to podstawa komfortowej obsługi ciągnika czy maszyny budowlanej. Aby osiągnąć takie efekty, należy zadbać o maksymalne ograniczenie tarcia pomiędzy elementami podzespołów skrzyni biegów. To dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju przekładniowego. Jak często należy to robić? Wyjaśniamy.

Za co odpowiada olej przekładniowy?

Olej przekładniowy, zgodnie z nazwą, jest odpowiedzialny za stworzenie lepkiego i śliskiego filmu na podzespołach skrzyni biegów. To bardzo istotne, ponieważ nienasmarowane zęby kół przekładni szybko uległyby degradacji, a w konsekwencji doprowadziłoby to do kosztownej awarii pojazdu.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowy poziom oleju przekładniowego, a także wybór produktu, który wpisuje się w wymagania pojazdu. Trzeba pamiętać, że w przekładni ciągnika czy maszyny budowlanej nie sprawdzi się olej uniwersalny, a ten przeznaczony właśnie do stosowania w skrzyniach biegów. Najlepiej wybrać sprawdzony produkt o wysokim wskaźniku lepkości, np. olej PETRONAS Arbor MTF o lepkości SAE 10W-30, dostosowany do stosowania przez cały rok.

Warto przy tym podkreślić, że olej przekładniowy może być zastosowany również wówczas, gdy pojazd jest wyposażony we wspólny układ oleju skrzyni biegi i hydrauliki. Jeżeli są one odrębne – do układu hydraulicznego powinno się zastosować produkt stworzony z myślą o tym użyciu.

Wymiana oleju przekładniowego w ciągniku – czy jest konieczna?

Powyższe pytanie pojawia się dość często – zwłaszcza że w instrukcjach wielu samochodów osobowych ze skrzynią manualną odradza się wykonywanie tego zabiegu. Trzeba jednak pamiętać, że ciągniki rolnicze oraz maszyny budowlane pracują w znacznie bardziej wymagających warunkach. Wysokie obciążenie w czasie pracy, kurz, błoto, trudne warunki pogodowe – to wszystko sprawia, że ich podzespoły są bardziej narażone na degradację.

W związku z tym – pomimo że olej w przekładni w ciągniku nie jest narażony na kontakt z paliwem spalinami czy okładzinami sprzęgiełek automatu, nadal jest narażony na zanieczyszczenie oraz ścinanie. Dlatego z czasem stabilność jego lepkości i inne właściwości zapobiegające tarciu zaczynają spadać. Wówczas należy dokonać wymiany oleju.

Jak często wymieniać olej przekładniowy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy zarówno od warunków eksploatacji sprzętu, specyfiki skrzyni biegów, jak i intensywności wykonywanej pracy. Dlatego warto regularnie sprawdzać poziom oleju przekładniowego, a także obserwować pracę ciągnika. Jakiekolwiek problemy z płynnością działania skrzyni biegów to „ostatni dzwonek” do dokonania wymiany.