Wymiana oleju w kosiarce: przygotowanie do sezonu
Zbliżająca się wiosna to doskonała okazja do stopniowego przygotowywania sprzętu ogrodniczego do kolejnego sezonu. Jeśli odpowiednio zadbasz o swoją kosiarkę, to będzie ona gotowa do wydajnej pracy na Twojej posesji. Szczególnie ważna jest wymiana oleju. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.
Olej do kosiarki – jaki wybrać?
Zanim przystąpisz do prac związanych z przygotowaniem kosiarki do nadchodzącego sezonu, musisz wybrać dobrej jakości olej. Jest on niezbędnym płynem eksploatacyjnym w modelach spalinowych.
Olej silnikowy zapewnia optymalne smarowanie poszczególnym elementom jednostki napędowej, minimalizując tym samym tarcie i zapobiegając uszkodzeniom. Jego obecność jest bardzo ważna, również dlatego, że usuwa on zanieczyszczenia, które mogą trafić do komory silnika.
Wybierając dobry płyn eksploatacyjny do swojej kosiarki, zwróć uwagę przede wszystkim na jego:
- stabilność termiczną – jeśli jest ona wysoka, to kosiarka może pracować w nawet najtrudniejszych warunkach,
- przyczepność – zapobiega nadmiernemu kapaniu i zatarciom poszczególnych elementów,
- parametry chłodzenia – olej powinien zapewniać skuteczną ochronę przed przegrzaniem,
- biodegradowalność – im jest ona wyższa, tym płyn jest bezpieczniejszy dla środowiska.
Wybieraj produkty, które zapewnią Twojej kosiarce wydajną i bezpieczną pracę. Zawsze stosuj olej o parametrach, które rekomenduje producent urządzenia. Często polecany jest np. wysokiej jakości olej Arbor Power Cut Bio.
Jak wymienić olej w kosiarce – krok po kroku
Wymiana oleju w kosiarce nie jest bardzo kłopotliwa, dlatego można ją przeprowadzić samodzielnie. Przed rozpoczęciem tego procesu, warto zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia. Można w niej znaleźć istotne informacje dotyczące rodzaju oleju, jaki powinien zostać zastosowany.
- Przed wymianą płynu eksploatacyjnego należy uruchomić kosiarkę, aby silnik się rozgrzał. Dzięki temu olej będzie rzadszy, a jego wymiana stanie się o wiele łatwiejsza.
- Po wyłączeniu urządzenia trzeba odłączyć przewód od świecy zapłonowej i zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie miał z nią kontaktu. Jeśli jest to możliwe, należy wyjąć świecę.
- Kolejnym krokiem jest spuszczenie starego, zużytego oleju. Jeśli masz nowy model kosiarki, to możesz to zrobić, korzystając bezpośrednio z otworu wlewowego.
Pierwszym sposobem, który możesz zastosować, jest delikatne przechylenie kosiarki na bok i usunięcie całego oleju do przygotowanego wcześniej pojemnika.
Druga metoda polega na wykorzystaniu specjalnego zestawu do wymiany płynu eksploatacyjnego lub na użyciu dużej strzykawki z wężykiem.
Kosiarki starszego typu są natomiast wyposażone w korek spustowy umiejscowiony w misce olejowej. Trzeba go odkręcić, a następnie usunąć olej.
- Po usunięciu zużytego oleju należy nalać nową substancję smarującą. Trzeba robić to powoli, nieustannie kontrolując jej poziom. Gdy bagnet wskaże pełen zbiornik, należy przerwać proces i odczekać chwilę, aż olej się osadzi. Jeśli jest to konieczne, należy kontynuować jego dolewanie.
- Ostatnim etapem wymiany oleju jest dokręcenie korka, a następnie ponowne podłączenie świecy zapłonowej. Dopiero wtedy można uzupełnić poziom paliwa oraz uruchomić silnik.
- Nie możesz zapomnieć także o dokładnym wyczyszczeniu spodu urządzenia z zalegającej trawy oraz o wymianie filtrów. Dzięki temu kosiarka będzie spełniała swoją funkcję bez zarzutu.
Bardzo ważne jest to, aby nie przekraczać maksymalnego dopuszczalnego poziomu oleju, gdyż jego nadmiar może sprawiać, że kosiarka zacznie nadmiernie dymić. Niekorzystne jest także dolanie zbyt małej ilości płynu, gdyż może to powodować zatarcie silnika.
Tak przygotowane urządzenie jest gotowe na kolejny sezon prac ogrodniczych.