Zimowa praca w gospodarstwie – zasady bezpieczeństwa
Praca w gospodarstwie rolnym musi być dopasowana do pory roku oraz warunków atmosferycznych. Jest to konieczne przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa osób, które ją wykonują. Zima to wymagający czas zarówno dla rolników, jak i dla sprzętu, z którego korzystają. Mimo że w tym okresie intensywność prac jest zdecydowanie mniejsza niż w sezonie letnim, nie zwalnia to z przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Jak zadbać o bezpieczeństwo korzystania z maszyn rolniczych?
Maszyny rolnicze muszą być odpowiednio przygotowane do sezonu zimowego. Niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na ich prawidłowe funkcjonowanie. Trzeba przede wszystkim zadbać o dokładne wyczyszczenie ich z zabrudzeń, jakie nagromadziły się podczas prac polowych. Warto także wymienić olej silnikowy na wersję zimową, która – dzięki niskiej lepkości – zapewni dobre smarowanie poszczególnym elementom napędu. Rekomendowana jest także wymiana oleju przekładniowego i płynu chłodniczego.
Zimą, gdy podłoże najczęściej jest śliskie i pokryte śniegiem, należy odpowiednio zabezpieczyć maszyny rolnicze przed niekontrolowanym zjechaniem, jeśli są ustawione na nierównym terenie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych unieruchom silnik, wyjmij kluczyki ze stacyjki, a także zaciągnij hamulec. Zadbaj także o to, aby elementy naprawianego sprzętu były dobrze zabezpieczone przed opadnięciem.
Zasady te należy stosować nie tylko zimą, ale także w ciągu całego roku.
Jak zmniejszyć ryzyko wypadku zimą w gospodarstwie?
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków pracowników fizycznych w gospodarstwie rolnym jest śliska nawierzchnia. Poruszanie się po niej stwarza duże ryzyko upadku, który może zakończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Aby zmniejszyć zagrożenie, trzeba przestrzegać następujących zasad. Należy:
- zachować porządek w obrębie ciągów komunikacyjnych poprzez dbanie o ich dobry stan techniczny,
- w miarę możliwości utwardzić i wyrównać nawierzchnię gospodarstwa rolnego,
- zadbać o właściwe odprowadzanie wody opadowej,
- regularnie usuwać śnieg i błoto pośniegowe, a także posypywać nawierzchnie piaskiem lub solą,
- zadbać o dobre oświetlenie podwórza.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Podczas wykonywania prac rolniczych zimą nie zapomnij o zapewnieniu właściwego ubioru zarówno sobie, jak i pracownikom. Odzież musi być dobrana do panujących warunków i temperatury. Ogromne znaczenie ma także stosowanie dobrej jakości obuwia, które zapewni nie tylko ochronę przed zimnem, ale i dobrą przyczepność. Warto utrzymywać je w należytej czystości, co wpłynie nie tylko na komfort korzystania z nich, ale również bezpieczeństwo.
Zadbaj także o stan schodów, poręczy czy drabinek w swoim gospodarstwie rolnym. Podczas mrozów, a nawet niewielkich przymrozków, mogą być one oblodzone, a korzystanie z nich – niebezpieczne. Przed ich użyciem sprawdź, czy nie wymagają odśnieżenia lub usunięcia z nich lodu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów antypoślizgowych.
Przygotowując gospodarstwo do sezonu zimowego, nie możesz zapomnieć także o budynkach inwentarskich przeznaczonych do hodowli zwierząt. Powinny być one dobrze oświetlone oraz ocieplone. Zadbaj o stały dostęp zwierząt do wody pitnej, a także podawaj dobrej jakości paszę. Regularnie kontroluj stan czystości w budynkach, a przed sezonem zimowym przeprowadzaj przeglądy instalacji.
Odpowiednie przygotowanie gospodarstwa rolnego do zimy ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla bezpieczeństwa osób wykonujących różnego rodzaju prace o tej porze roku. Zadbaj o to, aby było ono gotowe na nadejście niskich temperatur i opadów śniegu.