Zimowa wymiana płynów w maszynach rolniczych – główne założenia

Maszyny rolnicze, które nie są używane w sezonie zimowym, muszą być dobrze do niego przygotowane. Oprócz przeprowadzenia odpowiedniej konserwacji niezbędna jest także wymiana płynów. Dowiedz się, jak we właściwy sposób zadbać o sprzęt przed nadejściem zimy, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dzięki temu wiosną będzie w pełni sprawny i gotowy do pracy.

Pamiętaj o wymianie oleju silnikowego

Przygotowując swoje gospodarstwo do sezonu zimowego, musisz szczególnie zadbać o silniki sprzętu rolniczego. Niskie temperatury mogą negatywnie wpływać na ich pracę, co może spowodować trudności z rozruchem. Niezbędna jest więc wymiana oleju silnikowego.

Na zimę wybierz produkt, który wyróżnia się niską lepkością. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza jeśli wymieniasz olej w maszynach używanych również w tym sezonie, np. w ciągnikach wykorzystywanych do odśnieżania. W niskich temperaturach ciecz gęstnieje, a niska lepkość zapewnia zdecydowanie lepsze smarowanie podczas rozruchu. Wybierając olej o odpowiednich parametrach, unikniesz więc problemów z uruchomieniem silnika. Dzięki temu będzie on gotowy do pracy zarówno zimą, jak i na wiosnę.

Wymiana oleju przed zimą jest bardzo ważna również z innego powodu. Podczas prac polowych w sezonie mogło dojść do jego zanieczyszczenia. Pozostawienie zużytego oleju może mieć negatywny wpływ na silnik i powodować powstawanie korozji. Ta z kolei będzie przyczyniała się do szybszego zużywania się poszczególnych elementów.

Nie zapomnij o oleju przekładniowym

Wymiana oleju przekładniowego pozwoli uniknąć poważnej awarii sprzętu, która nie tylko uniemożliwiłaby Ci wykonywanie prac, ale byłaby też bardzo kosztowna. Pamiętaj więc, aby przed sezonem zimowym zadbać o wymianę również tego płynu.

Olej przekładniowy pełni kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim odpowiada za prawidłową pracę skrzyni biegów, układów hydraulicznych i hamulców. Zapewnia:

  • właściwe smarowanie poszczególnych elementów i zmniejszanie tarcia między nimi,
  • odprowadzanie ciepła podczas pracy układów,
  • utrzymanie w czystości przekładni,
  • zabezpieczenie ich przed nadmiernym zużyciem i korozją.

Wybierając wysokiej jakości olej przekładniowy, ochronisz swoje maszyny przed negatywnym wpływem niskiej temperatury, która mogłaby spowodować wiele poważnych uszkodzeń.

Postaw na wysokiej jakości płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy, podobnie jak olej silnikowy oraz przekładniowy, wymaga wymiany przed sezonem zimowym. Wybierz taki, który ma niski punkt zamarzania. Dzięki temu zachowa swoje parametry nawet w bardzo niskiej temperaturze.

Wysokiej jakości płyn chłodniczy skutecznie zapobiega tworzeniu się osadu, który mógłby zmniejszać żywotność poszczególnych elementów silnika. Odprowadza on ciepło nagromadzone podczas zapłonu oraz pracy, chroniąc w ten sposób przed przegrzaniem i uszkodzeniem podzespołów.

Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy to bardzo ważne zadanie, do którego powinieneś się dobrze przygotować. Zaopatrz się w wysokiej jakości płyny i oleje, które zabezpieczą Twój sprzęt przed zimnem. Dzięki temu unikniesz poważnych awarii, które wiązałyby się z przestojami i dużymi wydatkami. Zabezpieczając w odpowiedni sposób swoje maszyny, masz pewność, że będą one gotowe do rozpoczęcia sezonu na wiosnę.